Fully Automatic 3 In 1 Roller Feeder Straightening Machine MAC4-600H Punching Processing
GUANGDONG RUIHUI INTELLIGENT TECHNOLOGY CO., LTD.
Contact Now
Brand Name : RUIHUI
Model Number : MAC4-600H
Certification : CE ISO
Place of Origin : Guangdong, China (Mainland)
MOQ : 1 Set
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 30 Sets Per Month
Delivery Time : 30 work days
Packaging Details : Wooden Box or Vacuum Packing
Price : Negotiable
Condition : New
Type : Straightener Feeder & Uncoiler
Use : sheet
Voltage : 380V/Customized
Power(W) : 15KW
Dimension(L*W*H) : 3630*2650*2460
Weight : 7T
Warranty : 1 Year
Material Width : 70~600mm
Product Name : NC Servo Straightener Feeder
Coil Weight : 5000kg
Material Thickness : 0.6~6.0mm
Color : Customized
Contact Now
Roller feeder selection points:
1. The brand, model and tonnage of the punch.
If it is a traditional mechanical punch, if there are flywheels on both sides, the length of the output shaft to the brake disc should exceed 50mm. If you can't judge, please take a few photos of the actual punch, let us help you decide.
3. Material width.
4. Material thickness and material.
5. Feeding step (each feeding length) and accuracy requirements.
6. The number of feeds per minute (maximum speed) is related to each feed step.
8. The width and thickness of the punch table (the side of the punch).
9. Punch output shaft diameter and length. (Install the backrest wheel).
Roller feeder special accessories:
1. Sending distance fine adjustment device (for RF-1310 or 65T punching machine): The structure is the same as the eccentric disk of the roller feeder, installed at the rocker arm, instead of the rocker arm connected to the drive shaft, used to adjust the feeding step in a small range ( Save time within 0.1mm).